PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30684}

Sokół maltański

The Maltese Falcon
7,6 22 512
ocen
7,6 10 1 22512
7,7 28
ocen krytyków
Sokół maltański
powrót do forum filmu Sokół maltański

Prawdziwie czarny film

ocenił(a) film na 10

Jeden z moich ulubionych filmów z doskonałą rolą Bogarta. Oglądałem "Sokoła" wiele razy i za każdym razem z ogromną przyjemnością. Ponieważ fabułę znam na pamięć najwięcj uwagi poświęcam aktorom, którzy wywiązują się z powierzonych im ról w sposób mistrzowski. Bogart to prawdziwy prywatny detektyw. Cyniczny, powolny, ale kiedy wymaga sytuacja zdolny do błyskawicznego działania. Astro to niezapomniana "Femme fatale", ale największe barwa należą się Peterowi Lorre jako Joel Cairo. Ten prawie zapomniany dziś aktor miał w swojej karierze mnóstwo doskonałych ról m.in. w "Casablance" i "M jak morderca".
Jeżeli nie widzieliście "Sokoła..." koniecznie biegnijcie do wypożyczalni. Tego filmu nie można nie obejrzeć.

ocenił(a) film na 8
Sauron

Wyznacznik gatunku
I taki chyba powinien być prekursor, z którego wszelkie inne filmy bedą starały się czerpać to co najlepsze, ale i tak nie dorównają pierwowzorowi. Takie jest moje odczucie jeśli chodzi o filmy "noir". Patrząc na "Sokoła..." nie trudno skojarzyć sobie filmu Romana Polańskiego "Chinatown". Początek wydawał mi się kopią, ukłonem w strone "czarnej serii" jednak Polański postanowił pokazać coś więcej niż tylko dobre gangsterskie kino. Jednak nie wiem czy wyszło to na dobre samemu filmowi. Przy "Chinatown" "Sokół..." wydaje mi sie być bardziej dynamiczny w sposobie prowadzenia narracji. Ale wracając do "Sokoła maltańskiego" - czy tytuł ma jakieś powiązanie z literackim motywem: "teoria sokoła" (polega na nadaniu głębszego znaczenia przedmiotowi wokół, którego koncentruje się akcja opowieści), bo idealnie pasuje ona do tego filmu? Oczywiście podpisuje się pod twoim komentarzem odnośnie wykreowanych postaci, ktore stały się wyznacznikiem dla gatunku. "Sokół maltański" to jeden z tych filmów, ktore sie nie starzeją i mają zapewnioną pozycje w kinematografii światowej.
Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Sauron

Odnośnie motywu sokoła - to bardzo trafne spostrzeżenie.

Peter Lorre zachwycił mnie swoim aktorstwem, dzięki czemu wpisał się w kanon mych faworytów (dlatego już poszukuję pozostałych jego filmów).

Dziś malo kto zna Pana Petera Lorre, znają go głównie miłośnicy starych filmow.. Świetny aktor. W "Sokole maltańskim" pokazal klase!!

ocenił(a) film na 8
Filmnoir

Wszyscy wg mnie zagrali bardzo dobrze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones